Single mum who lost 56kg shows how to meal prep on a budget and makes 281 meals and snacks in 4 hours for $384

Healthy Mummy Cicily Goodwin, who has lost a HUGE 56kg with help from The Healthy Mummy 28 Day Weight Loss Challenges, has shared her recent incredible meal prep (you can likewise read Cicilys weight loss story below)This stunning mum was able to make a whopping 281 snacks and meals and it only took her FOUR hours to make all these meals and cost simply $384.10 for the entire lot!Cicilys also consisted of a breakdown of how much she spent on each meal and how much it cost per serve. 5 x Coles Brand Kidney Beans $48x Coles Brand Corn Kernels $6.45 x Avocado $92x Coles Brand Street Tortilla Wraps -$5.402 x Coles Light Cheddar Cheese– $133x Tomato -$21 xSpring Onions $1.901 x Parsley $314 x Coles Lean Beef Mince– $11216x Carrot– $44 x Sweet Potato– $4.501 x Cheese Slices– $6.5012 x Onions– $31 x lot Celery- $4.501 x pack Mushroom– $313 x Zucchini– $7.5010 x Tinned Tomatoes– $82 x Beef Stock- $3.501 x Red Cooking Wine– $9.902 x Spaghetti– $21 x Parmesan– $3.2052 x Eggs– $15.801 x Greek yoghurt– $53L Milk– $3.591 x SR flour– $2850g Bacon– $10.111 x Mexican Spice– $24 xMicrowave Basmati Rice- $64x Black beans- $44x Limes- $41x Filo Pastry– $620 x Salmon– $602x Soba Noodles– $63x Lemons $31x Spinach $36x Cannellini Beans $4.84 x Asparagus $5.701 x Sultanas- $31x Peanut Butter- $41x Coconut– $41x Weetbix– $2.901 x Cocoa– $41x Honey– $4.702 x– Dark Chocolate $41x Coconut oil- $41x Coconut sugar- $41x Apricots– $4.601 x Oats -$1.401 x Puffed Rice -$21x Malt Syrup– $3.602 x Chocolate Chips- $4TOTAL $384.10 Tips to Keep Costs down when Meal Prepping!You can save some major money by getting organized and cooking in bulk like this. Attempt some of our vegetarian or vegan meal options in the Healthy Mummy app.Use lemon or lime juice instead of fresh.Avoid microwave/ready made rice/quinoa/noodles and prepare your own from the dried package options.Avoid pre-cut or pre-grated cheeses, buy a block of your choice to cut or grate yourself.Compare labels on home brand/own brand varieties.See Cicilys talk about her TOP TIPS for Meal PreppingCicilys top 5 suggestions for meal preparation: Use any empty design template in your meal strategy and add all the portions and meals you desire to prep.

Healthy Mummy Cicily Goodwin, who has lost a HUGE 56kg with assistance from The Healthy Mummy 28 Day Weight Loss Challenges, has shared her recent amazing meal preparation (you can likewise check out Cicilys weight loss story listed below)This gorgeous mum was able to make a massive 281 treats and meals and it only took her FOUR hours to make all these meals and cost simply $384.10 for the whole lot!Cicilys also consisted of a breakdown of how much she spent on each meal and how much it cost per serve. 110 serves of treats came in as under $1 per serve and 53 serves of main meals were under $2 per serve!! Scroll down to find out more … It took Cicily 4 hours to make 281 HEALTHY meals and treats for simply $384.10! 5 x Coles Brand Kidney Beans $48x Coles Brand Corn Kernels $6.45 x Avocado $92x Coles Brand Street Tortilla Wraps -$5.402 x Coles Light Cheddar Cheese– $133x Tomato -$21 xSpring Onions $1.901 x Parsley $314 x Coles Lean Beef Mince– $11216x Carrot– $44 x Sweet Potato– $4.501 x Cheese Slices– $6.5012 x Onions– $31 x bunch Celery- $4.501 x pack Mushroom– $313 x Zucchini– $7.5010 x Tinned Tomatoes– $82 x Beef Stock- $3.501 x Red Cooking Wine– $9.902 x Spaghetti– $21 x Parmesan– $3.2052 x Eggs– $15.801 x Greek yoghurt– $53L Milk– $3.591 x SR flour– $2850g Bacon– $10.111 x Mexican Spice– $24 xMicrowave Basmati Rice- $64x Black beans- $44x Limes- $41x Filo Pastry– $620 x Salmon– $602x Soba Noodles– $63x Lemons $31x Spinach $36x Cannellini Beans $4.84 x Asparagus $5.701 x Sultanas- $31x Peanut Butter- $41x Coconut– $41x Weetbix– $2.901 x Cocoa– $41x Honey– $4.702 x– Dark Chocolate $41x Coconut oil- $41x Coconut sugar- $41x Apricots– $4.601 x Oats -$1.401 x Puffed Rice -$21x Malt Syrup– $3.602 x Chocolate Chips- $4TOTAL $384.10 Tips to Keep Costs down when Meal Prepping!You can conserve some severe cash by getting arranged and cooking in bulk like this. Check out these cash conserving suggestions for meal prepping.Buy in bulk from fruit store, butcher, fishmonger.Use frozen fruit, proteins and vegetables where possible.Use a half/half mixture of tinned lentils and beef mince.Bulk purchase on brochure specials- If you know you use rice malt syrup for a lot of your dishes and you see it on special, purchase a few to store.Build a fruit/veggie spot at home.Use grated or finely diced veggies to bulk meals- spaghetti sauce, sausage roll fillings, taco mince.Make a list (or use your shopping list in Healthy Mummy app) to stick to your budget.Use online grocery shopping to prevent temptations and the benefit of comparing prices.Swap to cheaper meat cuts where possible- instead of chicken breast, lean chicken mince may save you money and time chopping.Go meat complimentary for a meal. Try some of our vegetarian or vegan meal choices in the Healthy Mummy app.Use lemon or lime juice instead of fresh.Avoid microwave/ready made rice/quinoa/noodles and cook your own from the dried packet options.Avoid pre-cut or pre-grated cheeses, acquire a block of your choice to cut or grate yourself.Compare labels on house brand/own brand varieties.See Cicilys talk about her TOP TIPS for Meal PreppingCicilys leading 5 tips for meal prep: Use any empty design template in your meal plan and add all the meals and portions you desire to prep.

On Key

Related Posts

Leave a Comment

Copyright © 2020 Xtreeme Fitness | All Rights Reserved

Home Privacy Policy Terms Of Use Medical Disclaimer Anti Spam Policy Contact Us Affiliate Disclosure DMCA Earnings Disclaimer